Strony

czwartek, 13 sierpnia 2015

Rumunia 2015

Post ten pisze miesiąc po wyprawie z takich czy innych względów.
Nie będę zanudzać moimi planami :)

Tak wiec będzie krótko zwięźle - czyli po wojskowemu :)
Opisane tutaj miejsca sa to wg mnie "MUST SEE" będąc w Rumunii. Oczywiście nie jest to wszystko - ba strzele nawet że jest to 1/10 tego co powinno się zobaczyć w tym kraju.

1) Ludzie.
Nie wiem jak wy ale ja miałem wyobrażenie typowego polaka - Romowie widziani w PL = Rumuni.
Myliłem się tak bardzo, że teraz mi normalnie głupio się do tego przyznawać.
Oczywiście można znaleźć Romów w Rumunii, ale...
Rumuni jest to absolutnie otwarty, ciepły, spokojny i super miły naród. Przez 10 dni które spędziliśmy tam nie stało się nam absolutnie nic oraz nie zetknęliśmy się z żadnym objawem jakiejkolwiek agresji - przeciwnie wszyscy pomagaja jak umieją.
Ogromy PLUS to fakt ze bardzo dużo (na pewno więcej niż w PL) ludzi mówi po angielsku.

2) Policja.
Rumuńska policja jest dla obywatela - gdy nie przesadzasz i nie świrujesz prawdopodobnie obędzie się bez mandatu - tylko na pouczeniu. Do tego Policja jest to świetna baza wiedzy odnośnie kempingów hoteli itp...

3) Samochody
Fani Dacia będą zachwyceni mnogością modeli wersji i udziwnień :) Cała reszta to albo bryczki albo już wypasione fury. Praktycznie nie widać aut typu Fiat Ford Renault czy klasy wyższych Audi BMW na ulicach. Rumuni są biednym narodem ale świetnie sobie dają rade bez wypasionych fur.

4) Atrakcje Turystyczne
Moje typy koniecnzie do zobaczenia.
  • Trasa Transfugarska i Transalpina
    Nieważne czy jedziecie tam na 2 czy na 4 kołach - warto obie trasy przejechać. Radość z prowadzenia (mimo momentami podłej nawierzchni) ogromna. Widoki ? No tego wam nie opisze - poprostu trzeba zobaczyć.

  • Kopalnia soli w Turdzie.
    Absolutny czad i zbieranie kopary z ziemi mniej wiecej po 150 m od wejścia :)
    Nie ede się tutaj rozpisywać poptrzcie :)

    Gdyby ktoś chciał poczyta to zapraszam Tutaj
  • Kaczyka - druga kopalnia soli
    Ale że druga? - zupełnie różna od Turdy. Ale wjazd autobusem w środek góry robi robotę :) - W odróżnieniu od Turdy tutaj całość jest na 1 poziomie aczkolwiek wielkościowo myślę ze jest większa.

  • Zamek Poienari
    Podobno oryginalny zamek Drakuli (nie ten komercyjny niedaleko Braszowa)
    Świetne podejście + obłędne widoki

  • Wesoły cmentarz Sapanta
    Jak dla mnie trochę przerost formy nad treścią - cmentarzyk mikro - zdzierają na wejściu ale warto zobaczyć ten typ folkloru.

     
    Na koniec - zdradzę że "robi się film" - na pewno premiera będzie na tym blogu :) - czekajcie :)

    Standardowo - wszystkie foty (plus parę extra) - TUTAJ